TEMA ''SIMPTOMI KOJI BRINU RODITELJE - koliko su ozbiljni?'' AFEKTIVNO ZACENJIVANJE -ŠTA JE TO? Zacenjivanje ili respiratorne afektivne krize predstavljaju epizode prestanka disanja kod dece sa mogućim gubitkom svesti i promenom tonusa tela neposredno posle događaja koji su izazvali jake emocije ili bol. Javlja se kod oko 5% zdrave dece oba pola uzrasta 6 do 18 meseci i obično prestaje do 6 g. U 25% postoji podatak da su tata ili mama imali slične epizode u svom detinjstvu. Nekada je udruženo sa anemijom. Tipični napad zacenjivanja traje između 2 i 20 sekundi. Dete plače, forsirano izdiše, prestaje da diše i ili poplavi (plavi-cijanotični napad) ili pobledi ( bledi napad). Napadi su epizodni, neplanirani, uvek u budnom stanju, isprovocirani. PLAVI (CIJANOTIČNI) NAPAD Cijanotični napad može biti u sklopu napada besa ili pokušaja deteta da preuzme kontrolu nad situacijom kao reakcija na :
U takvim situacijama dete počinje da :
Ukoliko prestanak disanja traje duže od 10 s kod deteta mogu da se jave trzaji mišića , ukočenost tela Dete duboko udahne i unutar 30-60 s disanje se normalizuje Svest i normalna boja kože se vrate Većina dece se potpuno oporave za manje od 1-og minuta od početka napada i vrate se normalnim aktivnostima. Neka deca mogu plakati ili vrištati neki period posle toga, a druga pak deca mogu zaspati i spavati oko jednog sata. BLEDI NAPAD Nastaje obično kao odgovor na strah, bol, povredu - pogotovu na neočekivani udar u glavu. Nepredvidiv je. Evo kako se dete ponaša:
Oko 20% dece koja imaju respiratorne afektivne krize imaju obe faze u različito vreme . NEKA DECA IMAJU i KONVULZIVNI NAPAD, to su „komplikovani napadi“ Bilo da je bledi ili plavi napad kombinovan je sa tonično kloničnim grčevima i može se pomešati sa napadom epilepsije. EEG kod ove dece je normalan. KAKO SE POSTAVLJA DIJAGNOZA? Dijagnoza počiva na iskazu očevidaca i kompletnom fizičkom i neurološkom pregledu kako bi se isključili mogući drugi uzroci napada. ŠTA ČINITI TOKOM NAPADA? Ovi napadi su bezopasni i prestaju sami od sebe . Tokom napada nemojte držati dete uspravno. Položite ga da leži na ravnom. Ova pozicija može povećati protok krvi u mozak i prevenirati neke trzaje mišića. ŠTA NE ČINITI? Nemojte počinjati reanimaciju niti zvati hitnu pomoć - nije potrebno. Nemojte izvlačiti jezik, davati veštačko disanje, polivati dete vodom i slično. Nemojte ništa stavljati detu u usta jer se može ugušiti ili početi da povraća. Merite vreme od početka do kraja napada. ŠTA ČINITI POSLE NAPADA? Zagrlite dete i pomazite, neka oseti da je voljeno! ŠTA NE ČINITI POSLE NAPADA? Nemojte se rugati detetu, nemojte ga kažnjavati niti potkupljivati da to ne čini. Nemojte mu povlađivati kada ispoljava bes. Puno pričajte sa detetom. OSTANITE MIRNI! NE DOZVOLITE DA DETE VIDI VAŠU PANIKU! A PROGNOZA? PROGNOZA JE ODLIČNA: NAPADI PRESTAJU DO 6 g. IZVOR: ZACENJIVANJE I NAPADI BESA - Prof Dr Dragana Bogićević UDK Beograd I OVO BI MOGLO DA VAS INTERESUJE:
3 Comments
Veka
24/6/2017 18:18:48
Postovani, moja beba ima nepuna 4 mjeseca i vec dva puta u periodu od tri dana joj se desava da samo odjednom bez placa ostaje bez daha. Kao da udahne i onda se bori za vazduh pokusavajuci i da guta i da prodise. Oba puta sam bila pokraj nje kad se to desilo i oba puta isto bez placa i ikakvog razloga. Prvi put se igrala rucicama a drugi put sasvim mirna kad je htjela zaspati to se desilo. Ispruci ruke i noge, zabaci glavu unazad ukoci se i crveni u licu kako bi se izborila za vazduh. Izgleda kao zacenjivanje ali ni jednom nije plakala osim kad je podignem naglo i lupkam po ledjima jer se preplasim od tog prizora pa se i ona raspace poslje par sekundi. Da li je ozbiljan problem i sta bi se desilo da u tom trenutku nisam uz nju? Jer nema placa, nema zagrcavanja samo lupanje nogicama i rukama i borba za vazduh.
Reply
Dr Dragana Stamatović
29/7/2017 16:43:53
Poštovana, morate se javiti pedijatru kako bi procenio o čemu se tačno radi. Nije loše ako bi ste uspeli da mobilnim telefonom snimite ovo ponašanje (ako možete da sačuvate prisebnost u tim trenucima) kako bi doktor osim Vašeg opisa mogao to i da vidi
Reply
Dragana
31/8/2017 15:05:13
Postovani, moja cerka ima 19 meseci i dva puta joj se desava za mesec dana da kada padne pocbe da place i poplavi ne dise do 10 sekundi otprilike mada to meni naravno izgleda kao vecnost i onda prokine da place i dodje sebi, polako joj se vrati boja u lice, jedno vreme je uznemirena nikome nece sem meni i onda nastavi da se igra. Malo temperamentnija, nije joj se desavalo da kad joj nesto nedozvolim se desi ovo vec kad padne. Skoro smo imali sistemacki sve je bilo u redu, doktorka predlaze da se zakaze kod neurologa snimanje glave, iskrena da budem mene je mnogo strah jer ni ja ni suprug po recima nasih roditelja nismo se zacenjivali. Unapred hvala na odgovoru
Reply
Your comment will be posted after it is approved.
Leave a Reply. |
Dr Dragana Stamatović
pedijatar Arhiva
March 2021
Kategorije
All
|