Leto je i brojna dece će dolaziti pedijatru sa bolom u uhu zbog plivanja u ne baš čistoj vodi bazena ili u otvorenim vodama poput jezera ili zaliva.
Da li je upala uha koja nastaje od ulaska prljave vode u uho ista kao i ona koju deca dobiju kad su kijavičava? Plivačko uho je infekcija koja se razlikuje od infekcije srednjeg uha koja je karakteristična za jesenje zimski period kada su česte infekcije disajnih puteva. Plivačko uho je upala kože koja oblaže spoljašnji ušni kanal i najčešće se javlja kod starije dece i tinejdžera. Infekcija srednjeg uha (otitis media) se događa iza bubne opne (bubna opna je membrane kojoj se završava spoljašnji ušni kanal) i su najčešća je kod odojčadi i mlađe dece. Da li upala spoljašnjeg ušnog kanala, ili kako se još naziva ‘’plivačko uho’’ dobijaju samo plivači? Plivačko uho (ili otitis eksterna, upala spoljašnjeg ušnog kanala) je doblo svoje ime zbog toga što je obično uzrokovana ulaskom vode u spoljašnji ušni kanal u kome postoje dobri uslovi za razvoj bakterija. Bakterije izazivaju infekciju kože. Voda u uho dospeva iz brojnih izvora, jezera, bazena, kada, pa čak potiče I od znoja, tako da ‘’plivačko uho’’ nemaju jedino plivači. Kako dolazi do toga da voda u uhu napravi upalu? Bilo šta što dovodi do oštećenja kože stvara uslove za unos infekcije. Na primer, povreda kolena može dovesti do infekcije kože na kolenu. Treba izbegavati stavljanje bilo čega u uho uključujući i čvrste predmete za čišćenje ušne masnoće jer se može ogrebati koža spoljašnjeg ušnog kanala. Veća količina ušne masti može da ‘’zarobi’’ vodu u uhu I na taj način doprinese razvoju infekcije. Zbog toga je čišćenje ušne masti bezbednim načinom mera koja može da pomogne da do infekcije ne dođe. Kako da posumnjamo na infekciju spoljašnjeg ušnog kanala? Upala spoljašnjeg ušnog kanala može da izazove jake bolove. Počinje kao blaga iritacija ili svrab, ali bol se pogoršava ako se bolest ne leči. Bol je jača ako se povuče ušna školjka, ili prilikom udarca u prednji deo uha. Stavljanje slušalica (za muzički plejer) izaziva veliku neprijatnost, a uz to, one povećavaju rizik za ovu bolest. Ponekad se drenira bistra tečnost ili gnoj iz uha. U težim slučajevima javlja se crvenilo koje se širi na kožu oko uha i ušnu školjku, pacijent može imati groznicu i otečene limfne čvorove (žlezde) na vratu. Može se javiti vrtoglavica ili zujanje u uhu. Da li se može nešto učiniti da do ovoga ne dođe? Prevencija ove bolesti je moguća.
Kako se leči infekcija spoljašnjeg ušnog kanala?
Deca (i odrasli) sa dijabetesom ili drugim razlozima za loš imunitet su u većem riziku za bilo koju infekciju, pa i ovu.
0 Comments
Your comment will be posted after it is approved.
Leave a Reply. |
Dr Dragana Stamatović
pedijatar Arhiva
March 2021
Kategorije
All
|